Mar 23 2013

Proč nepřejít na Wheezyho?

Rubrika: Projekt, Software, Vývoj 3:08  

Aktualizováno 26. 3. 2013, v 19:30: Do vydání Debianu 7.0, který ponese název “Wheezy”, zbývá v této chvíli opravit 55 chyb.
Tentokrát je likvidace bugů o něco pomalejší, než jak tomu bylo u Squeezeho, dosud současné stabilní verze, jak ostatně sami můžete vidět v tabulce na blogu Richarda Hartmanna.
Podle grafu z téhož zdroje lze usoudit, že Wheezy bude vydán někdy za 2-6 týdnů. Rozpětí je to hrozné, ale po shlédnutí onoho grafu se není čemu divit. Vlastně nelze ani vyloučit, že vyjde už příští týden, nebo naopak, že se ho dočkáme až na Vánoce, třeba až na ty pravoslavné.

Nicméně ti desktopáři a maloserverovci, co se dosud drží Squeezeho jako klíště, ať už z důvodu, že je přece Squeeze “stable”, nebo že nechtějí GNOME 3, by i tak měli zvážit přechod na novější vydání. Stabilníky totiž asi zklamu, on ten Squeeze má v současnosti 863 chyb, které byly označeny jako serious, grave a critical, zatímco takto označených má Wheezy, jak jsem výše uvedl, pouze 55.
A nakonec, kdo se bojí, že o GNOME 2 nadobro přijde, asi neslyšel o jeho velice povedeném forku, Mate Desktop Environment, který se liší prakticky jen v tom, že jeho komponenty nesou jiné názvy (kvůli možným kolizím s aplikacemi GNOME 3). Kvalitní a srozumitelný návod, jak nainstalovat Squeezeho s Mate, pro vás před časem na zdejším fóru připravil Ota Trkola.

Pokud tedy nepatříte mezi malé procento uživatelů, kterého se některý z oněch současných 55 bugů přímo týká, neexistuje jediný relevantní důvod, proč si Wheezyho nenainstalovat, nebo na něj neupgradovat svého Squeezeho, který se už jistě poohlíží po důchodkách, kocourovi a houpacím křesle.

Na závěr chci připomenout, že po Wheezym bude následovat Jessie.

Komentáře k „Proč nepřejít na Wheezyho?“

  1. Ota Trkola:

    Aktuální číslo je 72 a doufám, že se bude rychle snižovat.

    http://bugs.debian.org/release-critical/other/testing.html

  2. Roman Horník:

    Ne-é, už jen 69

  3. Ota Trkola:

    Já vidím 72.

  4. Roman Horník:

    Protože se díváš blbě, údaje na UDD se průběžně aktualizujou. V článku jsem numera poupravil, ať je to aktuálnější.

  5. Valsin:

    Tak ja osobne od dnešného dna som už na Debian Wheezy plne funkčný jak serverik, tak aj môj Desktop kde som nasadil KDE.
    A musím dodať že plná spokojnosť, môj notebook hp625 přede jako kote.

  6. Kolemjdoucí:

    Odkaz na „Kvalitní a srozumitelný návod“ vyžaduje přihlášení.

  7. Roman Horník:

    Díky za info, chyba napravena.

  8. Palo M.:

    Prave na upgrade zo Squeeza na Wheezyho by som velmi nevyzyval, hlavne kvoli tomuto bugu: http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=645713
    Predsa len, nazov ‘many squeeze->wheezy upgrades fail with “Could not perform immediate configuration”‘ znie trocha desivo, obzvlast na serveri.
    Ja som si vyskusal cistu instalaciu Wheezyho aj vo virtuale aj standardne do cistej druhej particie disku (naposledy som skusal RC1 instalator) a mozem povedat, ze to frci dobre, vratane takych pikosiek ako UEFI-boot alebo fglrx driver. Ale s upgradom na serveri sa nemam kam ponahlat a rozhodne si pockam na vydanie.

  9. Roman Horník:

    Paľo, zkoušel jsem to na 2 strojích, všude to funguje. Ono mnohdy je pro někoho many pár počítačů na světě, který si zmršili uživatelé sami.

    Domácí server provozuju, dokonce na Sidovi (LAMP), provoz naprosto bez problému. Kolik běží serverů na Ubuntu? A kolik má oproti Debianu hned po vydání vážných a kritických bugů? Pokud vím, tak stále platí, že se Ubuntu dá používat až 2-3 měsíce po vydání. Přesto na tom servery běžej.

  10. Palo M.:

    Samozrejme, kazdy nech sa zariadi podla seba. Ja len poskytujem svoj pohlad na vec.

    Detailnejsie vysvetlenie mojich dovodov: Na serveroch sa (na rozdiel od desktopu) nemam kam ponahlat, starsie verzie balikov mi nevadia. Niektore sluzby pri novsich verziach vyzaduju prepisanie konfigurakov a nasledne otestovanie, co nejaky cas trva, preto pri serveroch som konzervativnejsi. Zotrvavanie na stable vetve pre mna teda nie je o stabilite OS samotneho (ten je prakticky stabilny vzdy, aj vo vetvach testing ci unstable – ako sam potvrdzujes), ale o stabilite sluzieb, ktore na serveri bezia. Napriklad, ak by sa mi pri upgrade rozbilo cokolvek z mnoziny dhcp, ntp, slapd, kerberos, cups (a je uplne jedno, ci zlyha upgrade balickov, alebo je to kvoli zastaralym konfigurakom), tak by sa mohlo stat, ze zena chce prave nieco vytlacit zo svojho MacBookPro a nejde jej to. Sice by mi za to hlavu neodtrhla, asi by ani nenadavala, ale naco riskovat zbytocne stresy, ked staci par tyzdnov pockat a dobre sa na upgrade pripravit (co zahrna precitanie release notes, kde je uzitocna sekcia, na ktore baliky si treba dat vacsi pozor kvoli podstatnym zmenam). Skratka “dvakrat meraj a raz rez”. Ale ja asi nie som typicky domaco-serverovy uzivatel 🙂

    Desktop je samozrejme omnoho dynamickejsia zalezitost, pritomnost vyrazne novsich balikov je tam velmi uzitocna… a hlavne jeden docasne “rozbity” desktop neovplyvni beh serverovych sluzieb.

  11. Owl:

    Já osobně jsem také poněkud zdrženlivý. Je dobré si uvědomit, že ty RC chyby ve squeeze tam z velké části byly od začátku – jen se o nich nevědělo. Wheezy na tom nebude jinak (a s ohledem na rostoucí množství softwaru v distribuci spíš hůř – ostatně viz historie grafu na http://bugs.debian.org/release-critical). Jak začne po vydání hlavní masa uživatelů upgradovat, budou vycházet najevo i chyby.

    Jinak to ovšem ani fungovat nemůže, už jen důkladné otestování jednoho programu je poměrně náročná záležitost. U takového molocha (nebrat pejorativně!) jako debian je to zhola nemožné. Pořád jsme na tom asi lépe než jiní, ale trocha opatrnosti, myslím, rozhodně neuškodí. Na druhou stranu – pokud si ve virtuálu vyzkoušíte zásadní věci, asi není proč váhat.

  12. vlastik:

    Duvod proc neprejit? Wheezy nema OpenVZ.

  13. jadd:

    Podle všeho http://people.debian.org/~fpeters/debian-gnome-3.8-status.html Gnome 3.8 ve stable nebude, pro něž bych uvažoval inastalaci před Fedorou. Tak se chci zeptat, jestli v té stable verzi bude alespoň plně funkční Tracker, který mi ve 3.4 nefungoval a měl být funkční až ve 3.6?

  14. Roman Horník:

    #12: http://download.openvz.org/debian
    #13: U Wheezyho je verze 0.14.1-3, ale nevím jestli funguje, sám ho totiž léta nepoužívám, ani neznám nikoho, kdo by ho měl

  15. jadd:

    #14 Dobrá díky, trochu jsem si postěžoval http://www.abclinuxu.cz/blog/Greenhorn/2013/3/registrace-na-strance-ceske-komunity-debianu, asi jsem to měl řešit jinak.

Vložit komentář