Na Root.cz dnes vyšel článek o balíčku etckeeper, který je součástí Debianu. Umožňuje ukládat obsah adresáře /etc
do systému Git. Je tak možné se kdykoliv vrátit k původní verzi konfiguračního souboru či lépe odhalit problém vzniklý rozbitím konfigurace.
Když v únoru vyšel Debian Squeeze, obsahoval jeho repositář 29 050 binárních balíčků. Bylo tedy jen otázkou času, kdy bude překonána hranice 30 000 balíků. Během půl roku se podařilo dokonce překročit hranici 35 000 balíků, jak na svém blogu upozorňuje Alexander ‘Tolimar’ Reichle-Schmehl. Pokud vás zajímají aktuální čísla, statistiky nabízí ve svém repositáři Joerg Jaspert.
Ansgar Burchardt oznámil, že od nynějška je možné používat i xz kompresi pro balíčky, a to jak pro zdrojové, tak i binární. Její použití však není možné pro základní balíky systému, dále její nasazení podmiňuje například výraznou úsporou místa, protože její používání je náročnější na výpočet.
Právě před osmnácti lety se Ianu Murdockovi narodil projekt Debian. Po celém světě se konají oslavy, polští uživatelé upekli dortíky, Valessio Brito udělal krásný plakát. Také vy můžete poděkovat na speciálním webu.

Chris Lamb vytvořil program apt-gentoo. Jedná se o legrácku, která během klasické instalace debianích balíčků stahuje a zobrazuje jejich build logy. Pomalé zobrazování kompilačních záznamů má v uživateli vyvolat pocit, že se balíčky postupně a velmi pomalu překládají přímo na jeho stroji. Pokud jste používali Gentoo a tohle vám chybí, můžete si zakompilovat alespoň virtuálně.
Kenshi Muto připravil instalační obrazy Debianu Squeeze, které používají novější jádro 2.6.39. Hodí se vám zejména ve chvíli, kdy chcete Squeeze instalovat na novější hardware, který není standardním jádrem 2.6.32 podporován. Obrazy můžete stahovat z Kenshiho úložiště, k dispozici jsou platformy i386 a amd64. Nejedná se o oficiální obrazy, takže buďte opatrní.
Čerstvé linuxové jádro s novým označením 3.0.0 se dostalo do Debianu testing. Připomínáme, že se nejedná o nijak převratné vydání, je to jen další verze v pořadí. Změnilo se jen verzování nových jader.
Byly oznámeny cíle pro další vývoj. Je zde například zlepšení/zkrácení bootování, nový formát zdrojových balíčků, IPv6, podpora pro velké soubory. Odstraněno má být např. v4l v1. Cílem ale, mimo jiné, nebude GRUB2 jako výchozí zavaděč. Release tým také oceňuje všechny snahy zlepšit procedury spojené s vydáváním, zejména s tzv. “Rolling”, i když si nemyslí, že používání nových verzí software je to nelepší.