May 19 2008

Co by se mohl Debian naučit od Red Hatu?

Rubrika: Projekt, Vývoj 12:01  

Russell Coke, který je známý především jako vývojář Debianu a SELinuxu, publikoval na svém blogu článek, ve kterém vyzdvihuje pozitivní vlastnosti Red Hatu a navrhuje, aby některé z nich Debian převzal. Russellovi se především líbí myšlenka dvou větví, kdy jedna (RHEL) nabízí stabilitu a mnoho let podpory a druhá (Fedora) nabízí aktuální software a rychlý vývoj.

Debian nic podobného jako je Fedora nemá. Debian testing je stále živý a nevydává stabilní verze. Russell zmiňuje projekt Etch a půl, který na stabilní Etch roubuje nové balíky z Lennyho, ale ten podle něj také není ideální. Navrhuje tedy přidat ještě jednu větev mezi testing a stable, která by pravidelně připravovala stabilní a vyzkoušené „snapshoty“ s nejnovějším softwarem. Debian by tak vydával „Enterprise“ verzi (aktuálně stable) a pak novou uživatelskou verzi, která by přinášela čerstvé balíčky.

Navíc by se vydání těchto verzí mohlo koordinovat s vydáním RHEL, Ubuntu a dalších, jak nedávno navrhoval Mark Shuttleworth. Výhodou by byla možnost snadno převzít kód například od Red Hatu. Russell také vítá myšlenku „postupného zmražování“ připravované distribuce. Nejprve by se ustabilnily systémové balíky (jádro, GCC, glib a důležité programy jako Apache), pak další aplikace a desktopová prostředí a nakonec celý systém.

Komentáře k „Co by se mohl Debian naučit od Red Hatu?“

  1. kouzer:

    Nejdřív mi to myšlenka přišla divná, ale čím víc nad tím uvažuju tím víc se mi líbí. I když na druhou stranu bych uvítal i jiné věci. Například třeba nový web, kde by byla wiki, forum atd… Něco jako má arch a další distra. Uvidíme co na to nové vedení. 🙂 I tak držim palce.

    Debianu zdar

  2. Mazarik:

    Doteraz som si myslel, ze testovacia verzia Debianu je Ubuntu, no ale niektori to asi vidia inak..

  3. cedrik:

    Nejdříve mi ta myšleka připadala divná, ale čím více nad tím uvažuji, tak mi přijde uchylná. Debian nemá dvě větve ale tři (nepočítám experimental) a jedinečný model vydávání a údržby nových větví. Nedovolím si tvrdit že je dokonalý, ale z mého pohledu je to pro moje potřeby nejlepší model který znám. Doufám, že je to jen takový výkřik do tmy a z debianu se nestane jen další podobná distribuce GNU/Linuxu.

  4. Petr Krčmář:

    [2] Ubuntu vydává někdo jiný (což je ten problém), ale jinak máte samozřejmě pravdu.

    [3] Potíž je, že ty dvě větve (testing a unstable) jsou vývojové. Testing nevydává stabilní verze, pořád se vyvíjí. Čili z pohledu uživatele, který potřebuje systém nasadit a do příštího update bez problému používat, je použitelný jen stable a ten se na desktop (kvůli neaktuálnosti software) příliš nehodí.

  5. DotaZ:

    No ja se picnu, tak ja utikam pred tema nejruznejsima posahanejma vydavanima linuxovych verzi podle datumu, uz uz myslim ze jsem na to s debianem vyzral a ted se dozvim, ze tu bude neco podobneho?

    to neni ani vtipne! me fakt ten rolling update na testingu celkem vyhovoval, nebyl super, to ne, ale rozhodne lepsi upgrade po troskach a ne jednou za 6 mesicu skokove soky.

    i zpusob vydavani je to co dela debian debianem…
    je ale pravdou, ze pokud tu testing zustane, tak je to v pohode, ostatni at si pouzivaji co chteji…

  6. Petr Krčmář:

    [5] Není důvod k panice. Jednak je to jen nápad jednoho vývojáře a především i on zdůrazňuje, že se jen přidá další verze. Vůbec není jisté, že se toho někdo chytne. Každopádně já tu jeho myšlenku chápu velmi dobře, ačkoliv sám jedu také na testingu. Problém je, že v produkčním prostředí je to nepoužitelné. Admin nepotřebuje, aby se mu přes noc vyupdatovalo 200 počítačů v síti a kvůli jednomu problému nebude celý den nikdo pracovat.

  7. Mazarik:

    [5]Uplne suhlasim.
    [3]Pokial chce niekto na desktop distribuciu debianovskeho typu, tak tu mame predsa Ubuntu. Ano ja viem, ze to vydava niekto iny, ale predsa aj preto sa odtrhli, aby mohli robit desktopovu distribuciu, raz za pol roka. Myslim, ze sucastna situacia vyhovuje velkemu poctu ludi a nebude dalsie stiepenie len kvoli uzivatelom desktopu, ktori si myslim, ked chcu mat najnovsi software, tak daju ine distro.

  8. Mazarik:

    [6]Na desktop su ine distribucie a na serveri by si podla mna mal admin updatovat rucne.

  9. Milhouse:

    Podle mě Ubuntu a další debian-based distra, suplují tu další navrhovanou větev dobře.

    Nejdřív jsem nechápal, proč sjednocovat vývoj v jednu dobu, ale to by mohlo pomoci i korporátní softwarové sféře, kde by se pak nemusel soft ladit pro mnoho verzí dister. Např CAD.

    Na druhou stranu, chyba v základu postihne všechny. Ale dle mě, bude více vývojářů na opravy, neb je společný základ, takže to bude OK.

  10. subway:

    Na desktopu mam debian stable + debian backports repository mne to staci 😉

  11. covex:

    Jo? A proc kdyz je Ubuntu tou deskopovou verzi debianu, vydava jeste LTS s dlouholetou podporou? Nebude tak za chvili debian stable k nicemu, protoze jeho nejpouzivanejsi stable verze bude vlastne Ubuntu LTS?

    Kazdopadne ve verzi debianu je zmatek uz od pocatku a pridani dalsi vetve me osobne prilis dobre nepripada, pokud se nekdo nebude dostatecne venovat vysvetlovani k cemu ktera vlasne je. O takovem rawhide v podstate vedi akorat vyvojari. Na debianu, ale clovek, pokud chce desktop, musi pouzivat neco cemu se rika “testing”, coz priznejme si, nezni moc stabilne.

  12. Zd.Valek:

    Nesouhlasím s tím, že na desktopu se musí používat testing. Pokud chce člověk dělat něco užitečného a nezabývat se pořád aktualizací, je stable ideální. Problém nastane jen když se začne potřebovat funkce, která v stable verzi není. Nainstalovat jediný balíček z testing bývá problém kvůli závislostem. Backports (wwww.backports.org) tohle řeší velice elegantním způsobem. Pokud někomu tento systém nevyhovuje, může zvolit jinou distribuci. Přidání další větve by znamenalo spoustu práce navíc, práce která by šla využít lépe.

  13. Pev:

    2 kouzer: wiki.debian.org, ale to už jsme někde řešili, ne? 🙂

  14. E72:

    Ta wiki mi neprijde az taka prehladna..

Vložit komentář