Aug 08 2012

Bude Xfce výchozím prostředím pro Debian 7.0 Wheezy?

Rubrika: Projekt, Software, Vývoj 17:37  

Vývojář Joey Hess navrhuje grafické prostředí Xfce jako výchozí pro příští vydání Debianu 7.0 Wheezy. Zdůvodňuje to tím, že pokud by se použilo Gnome, nevešla by se celá desktopová instalace na CD1, tak jak tomu nyní je. Dalším důvodem by mohlo být celkové odlehčení výchozí instalace Debianu. Nicméně konstatuje, že není lehké tuto změnu prosadit. Jaké výchozí prostředí byste zvolili vy?

Komentáře k „Bude Xfce výchozím prostředím pro Debian 7.0 Wheezy?“

  1. ZK:

    Ja uz to tak delam, presne ze stejneho duvodu ….

  2. Petr:

    Ja bych hlasoval pro XFCE. Je rychle a prijde mi stale nastavitelnejsi a stabilnejsi nez Gnome 3.

  3. YGHY:

    A AKO JE NA TOM KDE….VOSLO BY SA TAM?

  4. aksavaden:

    Pokud má být Debian tím čím doposud byl tak mu asi nic jiného jak XFCE nezbyde.
    GNOME už není to co bývalo. Stabilní a jednoduché prostředí na které se dalo spolehnout.
    já osobně volbu XFCE vítám.

  5. Roman Horník:

    Myslím, že není podstatný debatovat o tom, který výchozí prostředí by bylo nejlepší použít jako výchozí. Vždyť kdo v dnešní době nemá připojení k netu, DVD mechaniku, nebo alespoň USB s flashkou o velikosti větší jak 1 giga?
    CD, který spatřilo světlo světa před 29 lety, který se od tý doby téměř nezměnilo, by už mělo odpočívat v pokoji, v kotoučovým nebi, protože bylo již před zhruba 17 lety překonáno taky už upadajícím DVD.
    Budoucnost podle mýho patří polovodičovým paměťovým médiím, ne dvanácticentimetrovým umělohmotným kotoučům s tenkou hliníkovou vrstvou, jež znehodnotí blbej škrábanec, vlhkost, nebo třeba agresivní plíseň, co napadá a ničí hlavně lacinější kotouče.

  6. TonyMi:

    Před pár dny byla změněna doporučená kompresní metoda z GZ na XZ pro binární balíky, takže budou menší (mám SIDa, takže se to možná Wheezy netýká…). Možná je to právě kvůli tomu Gnome 🙂 Nevíte někdo o kolik se tam to Gnome nevejde?

  7. Roman Horník:

    Kvůli GNOME to jistě nebude, o změně kompresního algoritmu se začalo uvažovat už dávno. nevím, o kolik to je, ale i když se defaultní prostředí změní, na jiných typech instalačních médií GNOME v nabídce zůstane. Jinak se změnou kompresního algoritmu ušetří jen pár procent, nebude to o moc.

  8. Marek Turnovec:

    Já v poslední době stejně většinou instaluji tak, že stáhnu netinstall iso, pomocí dd to nahraji na flashku a instaluji z ní. Ale – pak se pustí myslím něco jako tasksel – a tam jeden z těch tasků je taky “desktopové prostředí”, nebo “desktop”. A to tam pak myslím dá jako závislost celé Gnome. Kdyby tohle padlo, tak by mi to asi vůbec nevadilo. 🙂

    Gnome 2 už v Debianu není, nějaké ty forky jako Maté nebo Cinnamon také ne (asi by se na to našly nějaké alternativní repozitáře). Gnome 3 někomu nesedne, občas nesedne některým počítačům – XFCE by opravdu bylo elegantním řešením.

  9. lukves:

    skoda ze debian nema nieco v style

    Install GNOME with preconfigured programs
    Install GNOME minimal
    Install XFCE with preconfigured programs
    Install XFCE minimal
    Install CORE text console system

    proste nastartoval by sa mi netinstall cd a potom by som si vybral.. ja viem ze ked vlozim CD tak nieco tam je na vyber ale je to take od ruky

  10. Roman Horník:

    Marku, taky to podobně dělám, ale s BusinessCard obrazem. Ale jak v BC, tak i v NI, je přímo v nabídce bootloaderu možnost prostředí si změnit, je tam GNOME, KDE, Xfce i LXDE, podle týhle volby se bude žádaný prostředí instalovat, bude-li tedy v taskselu zaškrtnuta volba instalace desktopovýho prostředí.

  11. DFZ:

    Nez gnome 3 tak urcite xfce, souhlas. Vyladeny stabilni debian + k nemu vyladeno xfce = nadhera 🙂

  12. Petr Krčmář:

    No, já jsem taky dlouholetým uživatelem Xfce. Pořádně jsem Gnome 3 viděl na debianím sraze asi před dvěma měsíci a musím říct, že se mi to moc líbilo a klidně bych to používal. Chce to někoho nadšeného, kdo vám to předvede :-).

  13. Roman Horník:

    Takže našeho Otu Trkolu 🙂

    osobně preferuju GNOME2, ale to už je minulostí, měl jsem Maté, ale nakonec jsem ukotvil u GNOME3 v klasický podobě, ta však nebude věčná, tak se buďto vrátím Maté, nebo přesedlám k Xfce, jestli mi ale nebude vyhovovat, skončím v konzoli 🙂

  14. Ota Trkola:

    Já jsem dlouhodobý uživatel Gnome. Dříve G2, nyní asi 3/4 roku G3 a naprostá spokojenost. Koukám, že to na srazu i někoho zaujalo. Co se Xfce týká, nic proti němu nemám, ale G3 je lepší co se ergonomie týká. Ovšem až poté, co se s ním uživatel naučí zacházet.

  15. Roman Horník:

    GNOME se pravděpodobně na CD nevejde z toho důvodu, že jeho kód dočasně obsahuje imitaci GNOME2. Až to tam nebude, zase se na CD vejde.
    Bylo by ovšem chybou GNOME Classic utratit, používá ho dost lidí, jakmile půjde k vodě, jen málo z nich přejde na G3 s GNOME’s Hell, půjdou jinam, k Maté, k Xfce, prostě jinam. A to by byla docela škoda. Maté sice je z forků GNOME nejživotaschopnější, ale vyvíjí se docela pomalu, ale i tak by se o něj měl Debian zajímat a časem ho strčit do party mezi GNOME, KDE, Xfce a LXDE, když už pro klasický GNOME v projektu není místo.

  16. Elven:

    myslím, že je to krok správnym smerom. XFCE nie je najlepšie možné prostredie, no myslím, že kombinácia xfce a debianu je fajn pre málo výkonné počítače a ktokoľvek chce niečo iné, môže cez apt-get pridať čokoľvek a upraviť si to podľa svojho.

  17. ihiuhiuh:

    Gnome3 je nepouzitelna a nenastavitelna blbost. Xfce4 bohuzel nouzovka, ale porad lepsi nez gnome3. gnome2 rip

  18. Roman Horník:

    IHIUHIUH: G3 zatím obsahuje náhražku G2, i když není plnohodnotná. O něco líp je na tom Maté, ale to není v oficiálních repozitářích Debianu k dispozici, ačkoliv u několika jiných dister už je. Doufám, že je bude Debian v tomhle směru co nevidět následovat.

    LUKVES: sorry za opožděný zveřejnění příspěvku, antispam Akismet jej vyhodnotil jako spam (asi kvůli opakujícím se slovům), musel jsem ho ručně učinit nezávadným.

  19. MaSi:

    myslim, ze xfce nebo i neco mensiho by jako vychozi prostredi melo byt nejen na debian CD, stejne ma vetsina unixaku gui jen na prepinani oken, na browser a par dalsich programu, ktere by se v konsoli blbe pouzivali (startrek v konsoli by mohl byt celkem ulet), jinak 90% casu stejne vsichni pracujete v terminalu. A ty cd jsou na zachrane stejne moc velke a neobsahuji krome terminalu skoro nic, takze je stejne vetsina lidi pouzije jednou za 3 roky na preinstalaci, servery asi malokdo instaluje pokazde z nuly.
    Osobne sem teda prodelal trochu jiny vyvoj nez ostatni (5let blackbox >> 1 rok zkouseni gnome/kde/lxde… >> 1rok xfce >> gnome shell od vydani), rozhodne doporucuji to G3 vyzkouset a snazit se pochopit ten system prace, ja treba nesnasim ve vsech gui to windowsoidni proklikavani se strukturou menu, je to zdlouhave a clovek misto toho aby vedel co hleda musi vedet kam to kdo dal a nebo si to preorganizovavat, v g3 zmacknete WIN a bud mate aplikaci v dock panelu, nebo uz pustenou (to Vam ukaze takove expose, ktere si jinak skoro kazdy emuluje nejakyma berlickama) a nebo zacnete psat a jakmile se Vam ukaze aplikace co chcete, date enter, mys nepotrebujete a aniz byste museli premyslet jestli uz mate spusteno, nebo kde je to co chcete, tak jen klik na klavesu, rychle kouknout a psat, vetsi efektivitu si nedovedu predstavit, presne takle sem mel kdysi blackbox, kde sem vse poustel prez tildu. Navic to g3 setri misto na obrazovce, jeden panel nahore a na dnesnich monitorech kde je hodne mista po stranach se dock sam ergonomicky dal na bok. Zvyk je potvora, ktera prekazi evoluci. Vsechna ta xfce, kde 3, gnome 2, lxde… jsou nechutne podobna windows a myslim ze zamerne, aby to meli pri prechodu lide snadne, ted konecne dali vyvojari kde a gnome prednost ergonomii a osobitosti pred drzenim se standartu z roku 199X.

  20. ondro:

    to MaSi: Uvedom si jednu vec a to predstav si seba ako cloveka,ktory nevie ovladat PC. Postavim ta k PC s klasickym “windows” menu a ku novodobemu prostrediu ala GNOME3, Unity, win8… Tam padnu tvoje vyhody, ktore si popisoval.

    Ako zacnem pisat nazov aplikacie, ked ju nepoznam? Ak neviem aku presne aplikaciu hladam ale viem, ze chcem napriklad nieco nakreslit? “windows” menu nieje zle. Takto je mozne logicky rozclenit programy a nastavenia. Ak je to spravne rozclenene a pomenovane, tak nemoze byt problem sa v tom zorientovat pre kohokolvek.
    Preklikavanie nieje zdlhave a kazdy si po case moze dat odkaz na polochu alebo niekde na listu pre rychle spustenie jeho oblubenych programov a nemusi sa “zdlhavo” preklikavat. Na tomto pristupe nieje nic zle a je dostatocne efektivne. To nieje standart ale jeden zo sposobov. Ak je funkcny, tak preco ho menit?
    To, ze je motyka alebo koleso stary vynalez, tak je ho potrebne menit? Nie.
    Skus nemat obmedzeny pohlad na vec a pozriet sa zosiroka na danu problematiku. Ja neodsudzujem Gnome3, Unity, KDE4… ale som spokojny uzivatel “windows” menu, ktore ma nijako neobmedzuje a nekomplikuje mi pracu.

  21. Roman Horník:

    První desktop, s nímž jsem pracoval, byl na obdivuhodným stroji jménem Amiga CDTV, na němž byl systém AmigaOS 1.3, tuším, že z r. 1985. Desktop byl podobnej tomu standardnímu, akorát měl 4 barvy, menu se zobrazovalo v horní liště po kliknutí RMB a obsahovalo víceméně jen položky pro práci se soubory, ne aplikace. Na takovej desktop (měl klasický ikony) jsem si zvykl, protože byl dobrej a pěkně se ovládal. Podobně tomu bylo i u woknouzů, ale nejlepší desktop byl pro mně GNOME2, zejména kvůli menu, v němž byly položky setříděny do kategorií a podle abecedy, to na woknouzech snad nikdy nebylo, G2 tedy považuju za nejlepší pracovní prostředí, který jsem kdy měl.
    Na tenhle způsob desktopování jsem tedy zvyklej nějakých 14 let a nehodlám si zvykat na něco jinýho jen proto, že je to teď COOL a IN, a v případě G3 i na to, že má kilobajt jen 1000 bajtů namísto klasických 1024.

  22. Vicky:

    jsem pro nasazení prostředí Xfce nebo jiného odlehčeného grafického prostředí. Z mého pohledu a to se považuji za nadstandardního uživatele počítače mi udělá linux do 600MB stejnou službu jako obrovské GB distro a ještě mi to svižněji startuje 🙂

  23. Vicky:

    ještě mně napadlo že by mohlo by být docela zvláštní použít v nějakém Linuxu grafickou nadstavbu do vzhledu Androida.

  24. Vicky:

    jako např Debian 7 Android edition

Vložit komentář