Apr 01 2013

Aktuální statistiky použití Debianu aneb co je zrovna IN

Rubrika: Nasazení, Projekt 13:19  

Pojďme si zkrátit čas čekání na vydání Debianu Wheezy. Zkrátit si ho můžeme třeba pohledem na statisky použití Debianu. Tyto statistiky jsou aktualizovány každý týden na základě sběru dat projektu Debian Popularity Contest, dále nazývaný popcon. Popcon je statistická služba, kterou je možné aktivovat v průběhu instalace Debianu a poté se spustí v zařízení s nainstalovaným Debianem jednou za týden za účelem sběru dat. Služba samozřejmě neodesílá žádná důvěrná ani osobní data. Z nasbíraných dat lze zjistit mnoho zajímavých údajů a všechny aktuální statistiky naleznete na stránkách projektu.

Hlavní údaje, které je možné zjistit, jsou:

1) Celkový počet uživatelů Debianu

Toto je údaj, který by zajímal mnoho z nás, nicméně je ho třeba brát nejméně vážně. A to právě proto, že popcon je během instalace Debianu defaultně vypnutý, jeho aktivaci ale asi velké procento uživatelů nedělá. Škoda, ale i tak je v současné době počet uživatelů Debianu používajících popcon přibližně 140 000.

2) Poměr uživatelů jednotlivých vydání Debianu

Výborně, tady už se dostáváme ke statistikám, které jsou zcela určitě daleko blíže realitě než v předcházejícím případě. Je to z důvodu, že zde už se jedná o poměr mezi uživateli, kteří mají popcon povolen. Zde je pořadí bez jakýchkoliv překvapení.

  • Debian Squeeze: 75 300 uživatelů = 54% z celkového počtu uživatelů
  • Debian Wheezy nebo Sid: 37 600 uživatelů = 27% z celkového počtu uživatelů
  • Debian Lenny: 13 500 uživatelů = 10% z celkového počtu uživatelů

 3) Poměr uživatelů jednotlivých architektur Debianu

Tak a tento údaj zajímá pravděpodobně nejvíce uživatelů. V tomto ohledu nastal významný okamžik v létě roku 2012, kdy došlo k sesazení dlouholetého lídra v této kategorii, architektury i386. Ta byla suspendována architekturou amd64, která má dlouhodobě vzrůstající trend. Nyní je pořadí tedy následující.

  • amd64: 74 500 uživatelů = 53% z celkového počtu uživatelů
  • i386: 60 100 uživatelů = 43% z celkového počtu uživatelů

Na ostatní platformy zbývají celkem přibližně 4% uživatelů Debianu.

Samozřejmě lze z výstupů služby Debian Popularity Contest vyčíst daleko více údajů. Například to, že počet instalací Debianu Squeeze vytrvale klesá ve prospěch Debianu Wheezy od okamžiku, kdy byl Wheezy zmražen. Nicméně v článku jsem uvedl pouze tři nejzajímavější statistiky.

Jakou architekturu a vydání Debianu používáte vy? A přispíváte do statistik pomocí popcon?

 

Komentáře k „Aktuální statistiky použití Debianu aneb co je zrovna IN“

  1. Roman Horník:

    Mám tradičně Sida na platformě i386 (i když můj stroj 64 bitů zvládne), do popconu taky tradičně přispívám.

  2. Ota Trkola:

    U mě je to trochu složitější. Na svém notebooku mám Sida s příchutí Experimentalu. Na desktopu, který obhospodařuje syn, je čistý Wheezy. No a na dceřiným netbooku je Wheezy namíchaný se Sidem a Experimentalem. Nicméně všechny mašinky mají systém na platformě i386 a ještě dlouho tomu tak bude. Popcon samozřejmě používám.

  3. Roman Horník:

    Taky to míchám s experimentalem, i když mám teď poněkud blbou kombinaci, protože mám RAM hned zapráskanou jak po 64-bitu.
    Na 32-bitu zůstanu, při nejhorším pak přejdu na X32, ale to je otázkou několika let, než to bude na Debianu použitelný, zatím budu na 32-bitu. Čistej 64-bit mě nijak neláká.

  4. Lukáš Radil:

    No já na svém NB zkoušel 64-bit Wheezy, ale nějak se to nepohodlo. Neskutečně blbla JAVA (respektive javaldx) a flashe. I po mírném odladění to nebylo ono. Přešel jsem zpátky na i386 a naprosto bez problémů… na 32-bit tudíž ještě dlouho vydržím (i na desktopu v práci). Popcon – ano.

  5. Plamen:

    Tak popcon se snažím vždy zapínat, mám několik instalací 64 bit, několik 32 bit, nějaké ty virtuální servery (teď už vše amd64), v poslední době jsem nenarazil na aplikaci …. ehm narazil … která by neběžela na 64bitech. Ta výjimka je eagle, který je v testing repozitáři jen v 32 bit verzi. Jo, a některé (nebudu jmenovat) aplikace se tváří, že jsou 64-bit, ale schovávají v sobě 32-bit binárky. Ovšem to se IMHO týká jen některých komerčních .deb balíčků. Flash mi nikde neblbne, možná proto, že “to” neinstaluju. 🙂 Na servery nepatří a na desktopu se bez toho obejdu. S javou (jsem nucen používat Oracle javu) nemám problémy.

  6. Marek Turnovec:

    Debian na architektuře amd64 používám už několik let, kdysi dávno možná nějaké problémy byly – taky třeba kvůli tomu flashi, protože v 64bitové verzi ani neexistoval, přes nějaký wrapper se pouštěla 32bitová verze. Pak se ale objevila 64bitová verze (dokonce dřív, než pro Windows) a pak už nějak problémy nebyly…

    S Javou (tedy hlavně tou do prohlížeče) jsou nějaké problémy i na čistě 32bitových systémech – vím, že jsem u více lidí řešil třeba internetové bankovnictví Komerční banky…

    A když má člověk víc než ty 3,2 GB paměti, tak už ten 64bitový systém celkem ocení. 🙂 Než se drbat s nějakým PAE…

  7. lajdak:

    Provozuji nekolik instalaci squeeze a nekolik testingu. Jako architektura jiz u mne prevazuje 64bit. Popcon vypinam, nikomu neni nic do toho, jake baliky pouzivam – respektive ja to nikomu nehodlam sdelovat.

  8. xkomczax:

    Popularity contest by dle mého nejvíce pomohlo, kdyby se zobrazil i po instalaci, neboť během ní chci hlavně mít co nejdříve použitelný systém. Dejme tomu by při instalaci byla defaultně zatržená možnost “Připomeň se mi později” a až by se uživatel v novém systému zabydlel, tak by se hláška nějak objevila znovu spolu s šikovným vysvětlením, proč by uživatel měl do popularity contest přispívat.

  9. Roman Horník:

    #7: Popcon je zcela anonymní, používají se pouze názvy nainstalovaných balíků a jejich verze, taky unikátní HostID, který slouží akorát k tomu, aby v tom nebyl bordel. Nic víc.

    #8: To se dá zařídit i po instalaci, a to buď spuštěním příkazu dpkg-reconfigure popularity-contest (pod rootem), nebo přímou editací souboru /etc/popularity-contest.conf

  10. xkomczax:

    To je hezké, že se to dá zařídit, ale já mluvil o default nastavení, které by se nabízelo uživateli.

  11. Honza Tomek:

    Na svem NTB, ktery pouzivam pro vyvoj v Jave mam Wheezy 64x a vse v poho. Popcon – ano.

Vložit komentář